Alle Farbtöne

RAL 7012 Basaltgrau

Gut ausgewogen. Funktioniert auf großen Flächen genauso wie auf einzelnen Möbelstücken.

RAL 7012 Basaltgrau

Kein Monitor zeigt diesen Ton farbverbindlich. Helligkeit, Kontrast und das Licht in deinem Raum verschieben ihn. Wer sichergehen will, nimmt den Fächer.

RAL 7012 Basaltgrau, Heizkörper
RAL 7012 Basaltgrau

RAL 7012 Basaltgrau är en markant och beständig färg från RAL-färgsamlingen som utstrålar allvar och stabilitet. Denna djupa grå ton, som påminner om basaltsteningens robusta yta, används ofta för att skapa en stark och orubblig atmosfär. Basaltgrau är utmärkt för designprojekt som vill främja en solid och tidlös stämning.

Användningsområden för RAL 7012 Basaltgrau

RAL 7012 Basaltgrau används inom en mängd olika designbranscher:

  • Inredningsarkitektur: Idealisk för accentväggar, tunga möbler och arkitektoniska detaljer som ska uppnå en långvarig och allvarlig effekt.
  • Fasadformgivning: Ger byggnader ett robust och tidlöst utseende.
  • Möbeldesign och tillbehör: Perfekt för möbler och tillbehör som fungerar som belastbara och eleganta accenter i alla rum.

Fördelar med RAL 7012 Basaltgrau

  • Visuellt djup: Skapar ett starkt och allvarligt uttryck i alla rum.
  • Lugnande uttryck: Främjar en atmosfär av stabilitet och beständighet.
  • God kombinerbarhet: Kombineras utmärkt med andra färger för mångsidiga designkoncept.

Rekommenderade färgkombinationer med RAL 7012 Basaltgrau

RAL 7012 Basaltgrau erbjuder mångsidiga kombinationsmöjligheter som möjliggör både subtila och markanta design. Här är några rekommenderade kombinationer:

  1. Med neutrala toner:

    • RAL 7035 Ljusgrå: En ljus grå som kompenserar för Basaltgråns tyngd och skapar en balanserad och modern design.
    • RAL 9001 Kremvit: En mjuk vit som betonar Basaltgråns allvar och skapar en mjuk, harmonisk atmosfär.
  2. Med jordiga och naturliga toner:

    • RAL 7013 Brungrå: En djup grå som erbjuder en snygg kontrast som betonar Basaltgråns robusthet och ger en modern touch.
    • RAL 7022 Umbra-grå: En mörkare grånyans som lägger till en rik och djupare dimension till det solida Basaltgrau.
  3. Med livliga accentfärger:

    • RAL 5012 Ljusblå: En ljus, livlig blå som skapar en frisk och livlig färgkombination bredvid Basaltgrau.
    • RAL 6018 Gulgrönt: En livlig grön som skapar en dynamisk och energifylld färgkombination bredvid Basaltgrau.

Slutsats

RAL 7012 Basaltgrau är ett utmärkt val för designprojekt som vill förmedla en atmosfär av allvar, beständighet och tidlös elegans. Denna färg är särskilt lämplig för att utforma representativa rum och sätta accenter som utstrålar långsiktighet och robusthet. Använd Basaltgråns solida och lugnande uttryck för att ta dina designprojekt till nästa nivå.

Wofür unsere Kunden RAL 7012 bestellen

  • Möbel und Küchenfronten 29 %
  • Fliesen und Bad 19 %
  • Beton und Boden 12 %
  • Metall 3in1 8 %

Andere kombinieren so

Ähnliche Farbtöne

Nah beieinander. Wer schwankt, bestellt den Fächer und vergleicht am Objekt.

Finde in 2 Minuten dein passendes Produkt

Ein paar Fragen, ehrliche Antworten & danach hast du genau das richtige Produkt.

RAL 7012 in unseren Lacken

Farbton ist schon gewählt. Es fehlen nur noch Menge und Glanzgrad.

Wie viel brauchst du?

Fläche eintragen, wir rechnen die Menge aus.

1 Liter für 12 m² bei 1 bis 2 Anstrichen · passendes Gebinde: 1 L

Kein Monitor zeigt dir diesen Ton richtig.

Helligkeit, Kontrast und das Licht in deinem Raum verschieben jede Farbe am Bildschirm. Wer sich nicht sicher ist, legt den Fächer an die Tür, den Schrank oder die Wand und entscheidet dort.